Melyik fal milyen színű legyen?

Én a fehér falakat szeretem, de sok színes szobát festek. Nagyon sok lakásban választják azt a tulajdonosok, hogy a szoba egy falát színesre festik. Azt tanácsolom, hogy jól gondolják meg, hogy melyiket, mert teljesen meg tud tőle változni a szoba mérete - érzésre - és a hangulata. A következő képen összefoglaltam, hogy a színösszeállítások milyen hatást keltenek egy szobában:

1. Ha minden fal világos körben - nem muszáj fehérnek lenni, de a bézs, a halvány szürke és minden egyéb világos szín ilyen hatást kelt - akkor megnyílik a tér, jobban érvényesülnek a bútorok, képek a falon. Tágasságot sugároz. Azoknak ajánlom, akik letisztult hatást akarnak elérni, illetve kisebb szobákat is érdemes világos színnel kifesteni, mert növeli a térérzetet.

2. Ha a falak oldalt sötétek és a mennyezet világos, akkor szélességében nő a tér, és felfelé is. Egyszerre szélesíti és magasítja a szobát. Nagyon alacsony lakások egy-egy helyiségében ajánlott megoldás, vagy irodákban szokták használni, de teljes lakásban nem ajánlott.

3. Ha a két szemközti fal sötétebb, vagy színes és a mennyezet és a másik két fal világos, akkor a két színes fal érzésre közelebb kerül egymáshoz. Ezt a megoldást lehet alkalmazni, ha nagyon széles egy szoba és szeretnénk, ha otthonosabb, meghittebb lenne.

4. Merész megoldás, ha a mennyezet és az összes oldalfal sötét színű és csak egy fal világos. Ez a festés kiemeli a világos falat az biztos, de ugyanakkor össze is nyomja a teret. Akkor érdemes ezt választani, ha tényleg nagyon nagy a szoba vagy valami igazán különleges festmény, vagy műtárgy van a világos fal előtt, amire szeretnénk ráirányítani a figyelmet.

5. Ritkán alkalmazott megoldás az, ha minden fal színes, sötét. Stúdiókban használják, de lakószobákban ez igazán nyomasztó hatást tud kelteni. Csak óvatosan vele :)

6. Ha a mennyezet és a szemközti fal színes vagyis sötétebb, mint a több fal, akkor hosszabbnak fogjuk érezni a teret, ha szeretnénk, hogy hosszában megnyúljon a szoba, vagy előszoba akkor jó választás lehet ez a kombináció.

7. Divatos megoldás az, ha körben van egy színes, vagy sötétebb színre festett rész a falon. Irodákban, étkezőkben szokták használni, ha azt szeretnék, hogy körben tágasabbnak érződjön a tér, de mégis legyen egyfajta intimitás, játékosság a színek miatt.

8. Ha a mennyezet sötétebb, akkor úgy fogjuk érezni, ha belépünk a szobába, mintha alacsonyabb lenne. Sok olyan régi építésű ház van, ahol nagyon nagy a belmagasság és ez kisebb helyiségekben csőhatást kelt. Ilyenkor jól jön az, ha a mennyezet sötétebb, mert meghittebb otthonosabb lesz a tér. Ugyanakkor figyeljünk rá, hogy a színes mennyezet tökéletesen sima legyen, mert a színes festés még láthatóbbá teszi a felület egyenetlenségeit. Másrészt alacsony szobákban ne használjuk, hiába tűnik jó ötletnek, nem az :)

9. Ha a legtávolabbi fal színes vagy sötét, akkor azt érezzük, hogy az a fal közelebb kerül hozzánk. Ezt a trükköt be lehet vetni akkor, ha nagyon csőszerű a helyiség, hosszú és keskeny. Vagy akkor is jó ötlet lehet, ha ki akarjuk emelni a színes falon lévő világos színhatású festményünket.